سیتومگالوویروس می‌تواند خطر بروز دیابت نوع دو را در افراد سالمند افزایش دهد

متخصصان علوم پزشکی در کشور هلند می گویند در یک آزمایش جدید متوجه شده‌اند که عفونت ناشی از سیتومگالوویروس ( CMV ) که یک نوع ویروس معمولی می باشد ، می‌تواند خطر بروز دیابت نوع دوم را در افراد سالمند افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، در این آزمایشات که روی گروهی از سالمندان ۸۵ ساله و مسن‌تر انجام گرفت معلوم شد اگر این افراد به ویروس «سیتومگالوویروس»  آلوده باشند دو برابر بیشتر از افراد سالم در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم هستند.

سیتو مگالوویروس ( CMV ) در واقع نوعی ویروس تبخال است که در بدن ۵۰ تا ۸۰ درصد از بزرگسالان بالای ۴۰ سال یافت می‌شود.

اکثر افراد حامل این ویروس به هیچ یک از علائم عفونت مبتلا نمی‌شوند اما نتایج آزمایشات جدید تایید می‌کند که این عفونت ویروسی هرچند در بیشتر موارد سبب بروز علائم آشکار بیماری نمی‌شود اما در واقع می‌تواند نقش مهمی در ابتلا به دیابت نوع دوم داشته باشد.

در بسیاری از جهات شبیه بیماری زایی دیگر هرپس ویروس ها می باشد. CMV  به سهولت عفونت های پایدار و نهفته تولید کرده و عفونت سیتولیتیک گسترده را تولید نمی کنند. CMV ، همراه با سلول بوده و CMV از طریق سلولهای آلوده خصوصا لمفوسیت ها و لکوسیت ها در تمام بدن پخش می شود.

عفونت اولیه با سیتومگالوویروس در کودکان و بزرگسالان اغلب بدون نشانه است ، ولی گاهی موجب بروز سندروم منونوکلئوز عفونی می شود. این بیماری با بی قراری ، درد عضلانی ، تب ممتد ، اختلال در عمل کبد و لنفوسیتوز همراه است.

تخمین زده شده است که سیتومگالوویروس عامل ۲۰ تا ۵۰ درصد از موارد منونوکلئوز هتروفیل منفی می باشد.

منونوکلئوز سیتومگالوویروس ، بیماری خفیفی است و عوارض بعد از بیماری ، نادر است.

هپاتیت بدون علائم بالینی شایع است. در کودکان بزرگتر اغلب کبد و طحال بزرگ می شود.

ارتباطی بین وجود سیتومگالوویروس و تنگی مجددعروق بعد از مرمت جراحی پلاستیک شریان قلب وجود دارد.

به نظر می رسد که ممکن این ویروس در پرولیفراسیون سلولهای عضلات صاف که منجربه تنگی مجدد می شود نیز نقش داشته باشد.

/ 0 نظر / 30 بازدید