امکان پیشگویی ابتلا به بیماری آلزایمر بر اساس نحوه راه ‌رفتن افراد

تحقیقات جدید دانشمندان، امکان پیشگویی ابتلا به بیماری آلزایمر را بر اساس نحوه راه ‌رفتن افراد فراهم کرده است. در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر که امسال در 'ونکوور' کانادا برگزار شد، چهار تحقیق مستقل ارائه شد که ارتباط مستقیم قابلیت‌های شناختی مغز با توانایی راه‌رفتن انسان را بیان می‌کند. نتایج این تحقیقات می‌تواند پزشکان را در تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌های شناختی یاری دهد.

در تحقیقی که بین سال‌های 2007 تا 2011 در کشور سوییس انجام گرفت، محققان وضعیت سلامت 1153 داوطلب سوییسی با میانگین سنی 77 سال را مورد بررسی قرار دادند. این داوطلبان تعدادی از افراد سالم و شماری از بیماران مبتلا به اختلالات حافظه را شامل می شدند که در کلینیک‌های تخصصی درمان شده‌اند. این داوطلبان در سه گروه شامل افراد سالم، افراد مبتلا به اختلالات جزیی شناختی و افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دسته‌بندی شدند. سپس محققان با انجام دو آزمایش 'راه‌رفتن ساده' و 'راه‌رفتن به همراه یک فعالیت ذهنی' مانند شمارش معکوس یا نام بردن دسته‌ای ازجانوران، سرعت راه رفتن داوطلبان را همزمان با بررسی اختلالات شناختی آن‌ها اندازه‌گیری کردند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد که افراد مبتلا به آلزایمر در مقایسه با افرادی که به اختلالات جزیی شناختی مبتلا بودند، با سرعت کمتری راه می‌روند؛ گروه اخیر نیز در مقایسه با داوطلبان سالم با سرعت کمتری راه می‌روند.

در یک تحقیق دیگر موسوم به تحقیق کلینیک مایو، محققان پس از آموزش نوع خاصی از راه‌رفتن به 1341 داوطلب، طول قدم‌ها و سرعت گام برداشتن آن‌ها را با استفاده از یک ابزار اندازه‌گیری کامپیوتری و در دو آزمون جداگانه به فاصله 15 ماه اندازه‌گیری کردند. بر اساس نتایج آزمون‌ها از بین این افراد، عملکرد شناختی مغز 1170 داوطلب عادی بود، در حالی که 158 نفر از آن‌ها اختلالات جزیی شناختی داشتند و 11 نفر از آن‌ها دچار زوال عقل بودند.

در تحقیق دیگر، 19 نفر از داوطلبان کاملاً سالم تحت اسکن ام‌آر‌آی قرار گرفتند و حجم بخش‌های خاصی از مغز آن‌ها اندازه‌گیری شد. سپس نحوه را‌ه رفتن این افراد در مطب پزشک و منزل در یک بازه یک ماهه با استفاده از حسگرهای حرکتی مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه این تحقیق دانشمندان دریافتند سرعت راه رفتن داوطلبانی که مغز آن‌ها به ویژه در قسمت هیپوکمپوس کمترین حجم را دارد، کندتر از سایرین است. این در حالی است که پیش از اسکن مغزی بیماران چنین تفاوتی در راه‌رفتن آن‌ها دیده نمی‌شد. به همین علت محققان معتقدند، اندازه‌گیری سرعت راه‌رفتن در منزل معیار مناسب‌تری برای پیشگویی ابتلا به بیماری آلزایمر محسوب می‌شود.

چهارمین تحقیق نیز توسط دانشکده علوم دارویی دانشگاه توکیو انجام شده است که در آن ارتباط بین سرعت راه‌رفتن و اختلالات شناختی 525 داوطلب بالای 75 سال مورد بررسی قرا گرفته است. هیچ‌یک از این داوطلبان برای انجام امور روزمره خود نیازی به کمک سایرین نداشته‌اند. در این تحقیق سرعت راه‌رفتن 385 داوطلب کاملا طبیعی بود، 73 داوطلب به دلیل ابتلا به بیماری استخوانی و مفصلی سرعت غیر طبیعی داشتند و 65 نفر نیز به دلیل ابتلا به اختلالات مغزی با سرعت غیرطبیعی راه می‌رفتند. در نتیجه این تحقیق نیز معلوم شد با افزایش علائم آلزایمر و زوال عقل در داوطلبان، سرعت راه‌رفتن آن‌ها کاهش چشمگیری می‌یابد.

این تحقیقات نشان می‌دهند بررسی و اندازه‌گیری تغییرات سرعت راه‌رفتن می‌تواند معیار ارزشمندی برای پیش‌بینی ابتلا به آلزایمر و بیماری‌های شناختی دیگر به دست دهد و پزشکان نباید فرآیند راه‌رفتن را یک فعالیت ساده و خودکار مستقل از قابلیت‌های شناختی مغز بدانند.

منبع: ایرنا

/ 0 نظر / 31 بازدید