پوسیدگی دندان ها در دوران شیرخوارگی را جدی بگیرید

 

غذا خوردن طولانی ‌مدت کودک با شیشه شیر یا حتی شیر مادر ممکن است باعث به وجود آمدن نوعی از پوسیدگی زودرس در سنین2 تا 4 سالگی شود که به آن پوسیدگی شیشه‌ شیر می‌گویند.

 

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر مجتبی وحید گلپایگانی مدیر گروه کودکان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این نوع پوسیدگی در ابتدا از سطوح بیرونی دندان های جلوی فک بالا شروع شده سپس اولین کرسی‌های بالا و پایین را درگیر می‌سازد. جالب است بدانیم که در این نوع پوسیدگی، دندان های جلو فک پایین مبتلا نمی‌شود.

 

 وی در تشریح چگونگی ایجاد این نوع پوسیدگی گفت: کودک درهنگام خواب در بعدازظهرها یا شب، از یک شیشه محتوی شیر یا شیر مادر استفاده کرده و بارها در طی شب از خواب بیدار شده و شیر می‌خورد بنابراین وقتی کودک به خواب می‌رود، شیر که محتوی قند است اطراف دندان های جلو فک بالا را احاطه می‌کند و قندهای داخل مایع، یک محیط بسیار مناسب برای رشد میکروب ها که قادر به ایجاد اسید هستند را فراهم می‌کند.

 

دکتر گلپایگانی با اشاره به اینکه  جریان بزاق در هنگام خواب کاهش می‌یابد و این کندی شستشو و تخلیه مایعات شیرین از دهان باعث به وجود آمدن پوسیدگی زودرس در دندان های مزبور می‌شود گفت:  این نوع پوسیدگی در کودکانی که عادت دارند در هنگام خواب از شیر مادر استفاده کنند نیز دیده می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که حتی قند موجود در شیر (لاکتوز) هم درصورتی که بر روی دندان ها راکد بماند، می‌تواند باعث بروز پوسیدگی‌ شود.

 

وی اظهار داشت: پوسیدگی دوران شیرخوارگی معمولاً سریع پیشرفت کرده و تاج دندان های جلو فک بالا را کاملاً از بین برده و سبب به وجود آمدن آبسه بر روی لثه‌ها می‌شود و از آن جا که کودک در سن بروز این نوع پوسیدگی قادر به همکاری نیست بنابراین درمان آن از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار است.

 

رییس انجمن دندانپزشکی کودکان درباره پیشگیری از بروز پوسیدگی دوران شیرخوارگی ابراز داشت: والدین بهتر است اولین ملاقات با دندانپزشک را قبل از یک سالگی فرزندشان داشته باشند تا از این طریق آگاهی‌های لازم را دریافت کنند همچنین پس از استفاده از شیر و قبل از خواب کودک، کمی آب از طریق شیشه‌ داده شده و با یک قطعه گاز استریل مرطوب، دندان های جلو فک بالا تمیز شود.

 

وی اضافه کرد: والدین باید در اولین فرصت ممکن شیر را از طریق فنجان به کودک بدهند تا درهنگام خواب از شیشه یا شیر مادر استفاده نشود همچنین با مراجعه منظم به دندانپزشک امکان استفاده از فلوراید را فراهم کنند. /20

/ 0 نظر / 12 بازدید