با گزش زنبور چه کنیم؟

افراد باید از قراردادن مستقیم یخ روی پوستی که دچار گزیدگی شده اجتناب کرده و از گرم کردن موضع بپرهیزند.

به گزارش خبرنگار وب دا، مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم اعلام کرد: زنبور گزیدگی ممکن است در اثر نیش انواع زنبور مانند زنبورعسل و زنبورسرخ بروز کند که در صورت وقوع این حاثه روی محل زنبور گزیده کمپرس سرد یا کیسه محتوی یخ قرار داده و به طور متوالی هر 15 دقیقه یکبار کیسه یخ را از روی پوست بردارید.

بنابراین گزارش،‌ نیش زنبورعسل ماده، به کیسه محتوی زهر متصل است و پس از گزش در زخم باقی مانده و محتویات کیسه زهر به زخم منتقل می شود بنابراین برداشتن سریع نیش از روی زخم، جهت جلوگیری از ورود بیشتر سم به زخم ضروری است.

بر اساس این گزارش، علائم زنبور گزیدگی معمولاً در عرض چند ساعت ناپدید می شود و اگر فرد زنبورگزیده مشکل تنفسی داشت و یا تورم شدید وسریع در محل گزش بروز کرد، باید به پزشک مراجعه کند.

این گزارش می افزاید، زنبورها و زنبورهای سرخ بطور مکرر نیش می زنند و محل گزش آنها به سادگی عفونی می شود چنانچه گزش زنبور در نقاط مختلف و آن هم در ناحیه گردن و سر بروز نماید، جدی تر است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

بر پایه این گزارش، فرد زنبور گزیده برای چند روز از نظر تشدید درد یا باقی ماندن تورم یا علائم شبیه آنفولانزا و یا تب باید تحت نظر باشد و در صورت بروز این علائم سریعاً به پزشک مراجعه شود. اقدامات اولیه در گزش های معمولی زنبور شستشوی محل زنبور گزیدگی با آب و صابون است.

بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم، علایم گزیدگی با افعی درد تیز و سوزاننده در محل گزش است که در عرض 1 تا 5 دقیقه بعد از گزش ظاهر می شود تورم در محل گزیدگی مار افعی نیم تا 4 ساعت بعد از گزش بروز می نماید که ممکن است در عرض 12 تا 24 ساعت افزایش یابد و کل اندام مبتلا را درگیر کند.

این گزارش حاکیست، در طی 24 تا 36  ساعت پس از گزیدگی افعی ممکن است تاول های کوچک در محل ایجاد شوند از علائم گزش مار افعی تهوع و استفراغ، بی حسی در اطراف دهان، صورت و پوست سر و گزگز نوک انگشتان، تب و لرز، تعریق، ضعف و بی حالی و سرگیجه است.

بنابراین گزارش، یکی از مشخص ترین و مهم ترین علایم و نشانه های گزیدگی با افعی ها، اختلالات انعقادی خون بوده و به صورت خونریزی از بینی، وجود خون در خلط، خون در ادرار، خون در مدفوع، خونریزی در شکم و داخل چشم و مغز مشاهده می شود..

علایم گزیدگی با مار کبری و مار مرجان افتادگی پلک ها، خواب آلودگی، ضعف عضلانی، فلج، اختلال تکلم و تنفس، آبریزش از دهان، استفراغ و تهوع بوده و علایم گزیدگی با مار آبی (دریایی) درد عضلانی و تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه ای یا سیاه است.

در هنگام مارگزیدگی قبل از انتقال مصدوم به مرکز درمانی باید بیمار را آرام کنید و از حرکات بیش از حد او جلوگیری کنید مصدوم مار گزیده را باید از محل حادثه (جهت جلوگیری از حمله مجدد مار) دور کرد.

این مرکز توصیه کرد: عضو محل گزیدگی مار را باید بی حرکت و هم سطح یا کمی پایین تر از سطح قلب نگه داشت بستن یک نوار محکم و پهن، چند انگشت بالاتر از محل مارگزیدگی بویژه اگر محل گزیدگی در دست ها یا پاها باشد، ضروری است.

این گزارش می افزاید، بستن نوار بالاتر از محل مارگزیدگی نباید آنقدر سفت باشد که جریان خون اندام را مختل کند اگر ورم باعث سفت شدن نوار شد، آنرا باز کنید و از محلی بالاتر ببندید هر 10 تا15 دقیقه، به مدت 1 دقیقه نوار را باز کرده و دوباره ببندید. این کار باید تا زمان آماده شدن پادزهر ادامه یابد.

این گزارش حاکیست، در مارگزیدگی باید از سرد کردن عضو با آب سرد یا یخ خودداری کرد و در صورتیکه انتقال بیمار مارگزیده به بیمارستان بیش از یک ساعت طول کشد، روی هریک از سوراخهای نیش به طور موازی با هم، با وسیله ای تیز و استریل، خراشهایی به طول تقریبی 6 تا 7 میلی متر و عمق 3 میلی متر نمایید و عمل مکش را با دهان یا دستگاه مکنده، به مدت30 تا 60 دقیقه ادامه دهید و  در صورت وجود زخم در محوطه دهان از انجام مکش با دهان خودداری کنید.

شایان ذکر است، کودکان زیر سه سال، بیماران قلبی، دیابتی، افراد مسن و معلولین حرکتی و بیماران مبتلا به آلرژی در معرض خطر بالای حساسیت پس از گزش مار هستند و برای جلوگیری از گزیدگی حشرات در هنگام سفر حشره کش، پشه بند و یا دیگر وسایل ایمنی را همراه داشته باشند.

بر اساس این گزارش،‌ حشره دراکولا یا بند نه نیش می زنند و نه گاز می گیرند بلکه ترکیبات سمی و محرکی ترشح می کند که باعث ایجاد زخم در محل عبور خود از روی پوست می شود سم حشره دراکولا یا بند باعث ایجاد صدمات بافتی، زخم و تاول می شود. علائم به صورت قرمزی، بروز طاول و یا جوشهای کوچک همراه با خارش و در انتها ورقه ورقه شدن و پوسته پوسته شدن پوست است.

مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم اعلام کرد: برای تخفیف عارضه پوستی سم حشره دراکولا، می توان در ساعات ابتدایی، با آب و صابون معمولی محل عارضه را شستشو داد و با تمیز نگه داشتن محل عارضه می توان از بروز مشکلات ثانویه ازجمله عفونتهای باکتریایی جلوگیری کرد همچنین هرچه پوست مرطوبتر باشد شدت عارضه بیشتر است و به طور تجربی استعمال الکل سفید بر روی موضع آلوده به سم حشره دراکولا یا بند می تواند در کاهش علایم موثر باشد.

بر اساس این گزارش، برای پیشگیری از گزش حشرات می توان علاوه بر نصب توری به پنجره‌ها، پوشیدن لباس‌های محافظت‌کننده و آستین بلند در محیطهای باز غیر شهری، از پشه بند و مواد حشره کش در شب استفاده نمود.

این گزارش می افزاید، نگهداری حیوانات خانگی باعث تجمع بیشتر حشرات می‌شود. بنابراین لازم است نگهداری حیوانات اهلی توام با رعایت بهداشت باشد اگر در محل زندگی درختان زیادی وجود دارد باید برای پنجره‌های خانه از توری استفاده شود و در پارک‌‌ها از آویختن لباس‌ها روی درخت خودداری شود.

بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم،‌ در مناطقی که حشرات زیاد وجود دارد، بهتر است روی پوست بدن مخصوصا بدن کودک از کرمهای دور کننده حشرات استفاده کرد اما باید توجه داشت استفاده دائم از این مواد سبب حساسیت بیشتر می شود.

 شایان ذکر است:‌ از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ روشن و استفاده از عطرهای تند در مناطقی که حشرات زیادی دارند، جدا خودداری کنید زیرا تمام این موارد باعث جذب زنبور‌ها می‌شود همچنین در محیط‌‌های باز، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند به کودکان بپوشانید.

گفتنی است:‌ششمین روز از هفته پیشگیری از مسومیت ها (1 تا 7 آبان ماه) «پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگیها» نامگذاری شده است.

/ 0 نظر / 35 بازدید