پیش‌بینی‌ها از افزایش صعودی مبتلایان خبر می‌دهد

سلامت نیوز : با گذشت 9 ماه از سال 91، وزارت بهداشت هنوز آمار جدیدی از تعداد مبتلایان به ایدز در ایران منتشر نکرده و آخرین آمار که آن هم با تاخیر شش ماهه منتشر شد مربوط به پایان تابستان سال جاری است. اعلام نشدن آمارهای جدید و تغییر رویه وزارت بهداشت از اعلام علنی آمار سه ماهه مبتلایان به ایدز در حالی است که بنا بر آمار اعلام شده در پایان تابستان سال جاری، 24 هزار و 735 نفر مبتلا به این بیماری شناسایی شده‌اند که بنا بر تاکید رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، 1/46 درصد از این تعداد، در گروه سنی 25 تا 36 سال قرار دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ؛ دکتر عباس صداقت در تشریح الگوی ابتلا و انتقال بیماری در ایران و مرور وضعیت شیوع از سال 1365 تا پایان سال 90 گفت: «از سال 1365 تا ابتدای سال 1390، 3/69 درصد از موارد ابتلا به ایدز ناشی از اعتیاد تزریقی و 8/10 درصد موارد ناشی از تماس جنسی بوده است. اما به طور خاص و در سال 90، این ارقام تغییر کرده چنان که گزارش‌های سال 90 نشان می‌دهد که در این سال، 60 درصد موارد شناسایی شده از طریق اعتیاد تزریقی و 21 درصد از طریق تماس جنسی مبتلا شده‌اند. ایران هم‌اکنون در مرحله همه‌گیری متمرکز بیماری قرار دارد و این وضعیت به معنای آن است که شیوع HIV در یکی از گروه‌های پرخطر بیش از پنج درصد است. چنانکه شیوع ایدز در مصرف‌کنندگان تزریقی در ایران 15 درصد و در زنان آسیب‌دیده 5/4 درصد برآورد شده است. هرچند که پس از شناسایی معتادان و دسترسی به آنها توانستیم آمار ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی را کاهش دهیم، اما درباره زنان با رفتار پرخطر نتوانستیم به گروه هدف دسترسی پیدا کنیم و موارد ابتلای این زنان به ایدز افزایش پیدا کرده است.

متاسفانه مصرف مواد شبه آمفتامینی افزایش شدید میل جنسی کاذب را به دنبال دارد که در نتیجه آن فرد به سمت اعتیاد جنسی سوق پیدا می‌کند و هرگاه بخواهد ارتباط جنسی برقرار کند باید شیشه مصرف کند. نتایج مطالعه‌یی هم که در سال 89 در میان حدود صد مصرف‌کننده مواد محرک آمفتامینی با همکاری مرکز مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد نشان داد که 3/95 درصد آنها سابقه برقراری رابطه جنسی داشتند و 3/70 درصد تماس جنسی خارج از چارچوب شرعی برقرار کرده بودند و متوسط شرکای جنسی آنها در سال گذشته 73/8 درصد بود. صداقت تاکید کرد: «مطابق آخرین گزارش‌ها وضعیت HIV در ایران تا تابستان 1391، 24 هزار و 735 مورد گزارش شده که در صورت اجرا نشدن مداخلات موثر، در حالی که تخمین ما از 93 هزار و 250 نفر مبتلا تا سال جاری خبر می‌دهد، این میزان تا پنج سال آینده به 126 هزار و 300 مورد افزایش خواهد یافت.»

منبع:سلامت نیوز/ 0 نظر / 26 بازدید