محصولات ارگانیک از نظر مغذی ها و آلودگی به مواد شیمیایی فایده خاصی ندارند

محصولات ارگانیک از نظر سلامتی ‘برتری خاصی ندارند’

یک مطالعه تازه که نتایج آن در نشریه “سالنامه پزشکی داخلی” چاپ شده می گوید که محصولات ارگانیک از لحاظ سلامتی برتری خاصی بر سایر محصولات ندارند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،  این مطالعه توسط محققان دانشگاه استانفورد که با بررسی حدود ۲۰۰ تحقیق جداگانه انجام شده، اساسا می گوید که محصولات ارگانیک چه از نظر مغذی ها و چه آلودگی به مواد شیمیایی فایده خاصی ندارند. این تحقیقات طی چهار دهه اخیر انجام شده است.

البته احتمال آلودگی گوشت مرغ و خوک ارگانیک به باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک کمتر بود. اما باکتری ها از هر نوع به هنگام پختن گوشت از بین می روند.

این مطالعه همچنین نشان داد که شیر ارگانیک حاوی اسیدهای چربی بیشتری از نوع اومگا-۳ بود. این اسیدهای چربی برای سلامتی مفید شناخته می شود.

دکتر دینا براواتا از اعضای ارشد مرکز سیاست بهداشتی استانفورد و نویسنده اصلی مقاله تازه در سالنامه پزشکی داخلی، گفت: “زمانی که این پروژه را شروع کردیم، فکر کردیم که احتمالا نتایجی در تایید برتری مواد غذایی ارگانیک نسبت به غذاهای عادی پیدا می کنیم. فکر می کنم قطعا شگفت زده شده ایم.”

در تولید محصولات ارگانیک کشاورزی، در درجه اول در خاک کودهای شیمیایی وجود ندارد و به محصولات آفت کش زده نمی شود. در نهایت برخلاف سایر محصولات معمولی به این محصولات نگهدارنده اضافه نمی شود.

ریشه این صنعت به مزارع کوچک برمی گردد. اما شرکت های بزرگ به تدریج آن را تسخیر کرده اند.

این صنعت با سرعت سرسام آوری در حال رشد بوده است به طوری که حجم آن در ۱۵ سال گذشته ۱۰ برابر شده و سال گذشته ۳۰ میلیارد دلار فروش داشته است.

مدیر مزرعه رد ویگلر در گیترزبرگ مریلند که محصولاتش را به مشتریان بومی عرضه می کند می گوید این مطالعه باعث نگرانی آنها نیست: “می توانیم تمام روز درباره تراکم مغذی ها در این یا آن محصول صحبت کنیم. اما من می گویم که مشتری سراغ ما می آید چون محصول ما طعم بهتری دارد.”

به علاوه مساله فقط به سلامت بدن محدود نمی شود. سلامت محیط زیست هم مطرح است.

آقای وودروف می گوید: “ما مواد زیانبار شیمیایی نداریم که شسته شود و به خلیج چسپیک در این اطراف بریزد. این یک دستاورد بلندمدت برای محله ما و منطقه ماست.”

مشتریان محصولات ارگانیک حاضرند گاه تا دو برابر برای آنها بپردازند تا از گزینه سالم تری برخوردار شوند.

نویسندگان مطالعه استانفورد می گویند که هدف آنها این بوده که با بررسی بی طرفانه دانسته های کنونی، امکان تصمیم گیری آگاهانه را برای مصرف کننده فراهم آورند.

اما مسلما این نتایج به بحث ها درباره اینکه آیا مواد ارگانیک گزینه عاقلانه تری برای یک زندگی سالم تر هستند یا فقط ترفندی برای فروش محصولات با قیمت بیشتر دامن خواهند زد.

/ 1 نظر / 31 بازدید
ani

چه جالب خب بهتره چون ارگنیکها گرونتر هستن